Nowy najszybszy superkomputer na świecie

Chiński superkomputerW czwartek 28.10 Chiny oświadczyły, że zbudowały najszybszy superkomputer na świecie prześcigający mocą obliczeniową o 43% dotychczasowego rekordzistę – amerykański superkomputer z  Oak Ridge National Laboratory w Tennessee.

Chińczycy udowodnili tym samym po raz kolejny, że są jednym z najbardziej liczących się liderów nowoczesnych technologii  na świecie. Przy wsparciu rządu i idących za tym ogromnych nakładów finansowych są w stanie konkurować w tej dziedzinie nawet z USA.

Nowe cacko z Azji, nazwane Tianhe-1A (Droga Mleczna) ma moc obliczeniową 2,507 petaflopa (petaflop = tysiąc bilionów operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy). Odpowiada za to 7168 procesorów graficznych Tesla M2050 firmy Nvidia i 14336 procesorów Intela. Ciekawostką jest fakt, że moc obliczeniowa może zostać zwiększona prawie dwukrotnie jeśli wszystkie procesory graficzne Intela zostaną w pełni wykorzystane!

Nad budową, która kosztowała 88.000.000$  przez 2 lata pracowało 200 chińskich inżynierów.

Do czego wykorzystuje się takie maszyny? Na całym świecie superkomputery wykorzystywane są w obronności, przewidywaniu pogody, badaniach medycznych, symulacjach komputerowych, matematyce, astronomii. Miejmy nadzieję, że Chiny wykorzystają tą niebywale nowoczesną technologię w słusznej sprawie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *