Co to właściwie jest SEO

Pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych

Serdecznie witam wszystkich w dziale SEO. Z własnego doświadczenie wiem, że tą nazwę zna około 10% moich równieśników i około 1% całej reszty. Co to właściwie jest SEO? Jak w praktyce się z tego korzysta? Po co to wymyślono i kto na tym zyskuje?

 

Skrót SEO to angielski skót wyrażenia Search Engine Optimization. Najprościej przetłumaczyć to można jako Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych.

Wyszukiwarka internetowa to bardzo skomplikowana machina internetowa, którą na codzień używają miliony ludzi na świecie. W Polsce dziś króluje już tylko Google, ale powoli zaufanie internautów zdobywa Bing firmy Microsoft. SEO to działania, które mają za zadanie wpłynąć na wyniki jakie zwracają użytkownikowi wyszukiwarki. Ogół takich działań przyjął się pod nazwą pozycjonowanie.  Ma ono na celu osiągnięcie przez stronę pozycjonowaną jak najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania dla danych słów i wyrażeń kluczowych.

Efektem pozycjonowania będzie dla przykładu pierwsze miejsce firmy „Świat Zabawek” po wpisaniu w wyszukiwarce frazy „zabawki dla dzieci”. Większość ludzi nie zastanawia się dlaczego akurat ta firma jest na pierwszym miejscu i podświadomie klika na jeden z pierwszych adresów, które otrzymuje od wyszukiwarki. Ufamy, że wyszukiwarka podała nam najlepsze strony z zabawkami dla dzieci. Ale czy faktycznie to prawda?

W rzeczywistości listę wyników tworzą dla nas superkomputery, przy pomocy robotów przeszukujących miliony stron internetowych dziennie, które korzystając z bardzo zaawansowanych algorytmów matematycznych dokonują indeksacji i klasyfikacji wszystkiego co napotkają na swojej drodze. Pozycjonowanie to działania, które wpływają na to jak robot postrzega naszą stronę, a co za tym idzie jak wysoko wyszukiwarka przedstawi ją użytkownikowi przeszukującego jej zasoby …

Myślę, że na początek wystarczy. Więcej w kolejnych artykułach 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *